Skuteczna ochrona przed pyłem? Wybieramy pochłaniacz pyłu do paznokci

Moda na piękne zadbane paznokcie ozdobione hybrydowym lakierem, akrylem lub żelem trwa nadal. Chętnie uczęszczamy na regularne zabiegi do kosmetyczki, choć nierzadko ćwiczymy swoje umiejętności w zaciszu domowym. Kosmetyczka zatrudniona na pełen etat w dobrze prosperującym salonie w ciągu roku wdycha około 4kg pyłu pochodzącego z żelu lub akrylu. Jest to całkiem spory problem, choć dla wielu osób zupełnie pomijany, niezauważalny. Najgorzej, jeśli do takich przeoczeń dochodzi w samym salonie kosmetycznym.

Aby nieco przybliżyć te abstrakcyjne wartości porównajmy je do pyłu wdychanego przez nauczyciela, który w ciągu godziny lekcyjnej spędza przy tablicy około 15-20min. W tym czasie, przy stosowaniu tablicy kredowej w powietrzu wdychanym unosi się około 11,7mg pyłu. Przy założeniu, że nauczyciel pracujący na etacie poświęca około 1440 min stojąc przy tablicy wciąga do swoich płuc około 842 mg pyłu. W skali roku (10 miesięcy aktywnego nauczania) daje około 1kg pyłu kredowego. Wybraliśmy przykład etatowego nauczyciela, z uwagi na całkiem dobrze nagłośniony temat pojawiającej się wraz z latami pracy pylicy w tej grupie zawodowej. Choć stężenie pyłu jest prawie czterokrotnie wyższe o branży kosmetycznej nie mówi się ani w ramach pracy o podwyższonym ryzyku, ani w ramach pracy fizycznej. Od kosmetyczki poza umiejętnościami wymaga się dobrej kondycji fizycznej, wielogodzinne zabiegi i ułożenie ciała w tej samej pozycji to spore obciążenie dla organizmu.

Każdy właściciel salonu kosmetycznego powinien zapewnić pracownikom odpowiednie, bezpieczne warunki pracy. Jednak jeśli jesteś kosmetyczką z własną działalnością o swoje miejsce pracy powinnaś zadbać sama. Praca bez zabezpieczeń to realne narażenie siebie na alergie skórne, ale także choroby dróg oddechowych.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które skutecznie ochronią Cie przed szkodliwością działania m.in. pyłów powstających podczas zabiegów kosmetycznych. Elementarnym wyposażeniem każdej kosmetyczki powinna być maseczka ochronna. Nie daje ona 100% ochrony, jednak jej stosowanie skutecznie ogranicza ilość wdychanego pyłu. Na rynku istnieje wiele modeli maseczek, nie tylko różniących się kolorem ale także stopniem zabudowania. Niektóre maseczki posiadają wymienne filtry a ich zastosowanie jest kilkukrotne. W branży kosmetycznej wybór estetycznie wyglądającej maseczki może mieć znaczenie, gdyż sami pracownicy mocno budują wizerunek miejsca swojej pracy. Maseczki jednorazowe bezwzględnie wymieniamy po każdym zabiegu kosmetycznym.

Pochłaniacz pyłu do paznokci- różne warianty

Pochłaniacz pyłu to standardowe wyposażenie profesjonalnego salonu kosmetycznego. Ich rodzajów jest całkiem sporo, a wybór zależy nie tylko od zaplecza finansowego co specyfikacji samego funkcjonowania salonu.

Centralny pochłaniacz pyłu do paznokci

Planując stanowiska stacjonarne warto zainwestować w pochłaniacz pyłu do paznokci zamontowany bezpośrednio w blacie stolika do manicure. Modele centralne są jednymi z najlepszych na rynku, z uwgai na wysoką moc ssania, cichą pracę, a także możliwość obsługi kilku stanowisk naraz. Centralna jednostka wraz z silnikiem może znajdować się w sąsiednim pomieszczeniu, sam pochłaniacz pozwala na stałą pracę, a objętość worków jest na tyle duża, że nie wymusza to na pracownika stałej kontroli zawartości. Montaż jest kosztowny, jednak w porównaniu do innych modeli, zwłaszcza jeśli posiadamy kilka stanowisk może okazać się bardziej opłacalny w czasie.

Stacjonarne pochłaniacze montowane w blacie zazwyczaj nie posiadają wystarczającej mocy ssącej aby skutecznie odprowadzić gromadzący się pył.

Jako dobre uzupełnienie stanowiska pracy jest wykorzystanie pochłaniacza pyłu do paznokci w formie lampy, która nie tylko oświetli miejsce pracy co doskonale pochłania drobiny unoszące się już w powietrzu. Nie jest to jednak sprzęt, który zagwarantuje 100% ochronę, należy do traktować jako uzupełnienie.

Frezarka do paznokci z wbudowanym pochłaniaczem pyłu

Podobnie jak centralny pochłaniacz warto już na etapie zakupu narzędzi wybrać odpowiedni sprzęt. Tu frezarka do paznokci z wbudowanym pochłaniaczem może okazać się strzałem w dziesiątkę. Tego typu frezarki zostały zaprojektowane głównie dla podologów, którzy w trakcie pracy mają do czynienia przede wszystkim z drobnoustrojami i bakteriami. Tego typu narzędzia posiadają zdolność do pochłaniania blisko 95% unoszących się w trakcie pracy pyłów i drobin, ale podobnie jak w przypadku każdy urządzeń tego typu należy zadbać o odpowiedni stan filtrów oraz nie doprowadzać do ich zatykania. W tym wypadku narzędzie nie będzie prawidłowo sprawowało swojej funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *