Stylowo i bezpiecznie – czyli dezynfekcja oraz sterylizacja gazowa

Dzisiejszy artykuł, poświęcimy bardzo istotnej kwestii, jaką jest niezwykle ważna w codziennej pracy każdej ze stylistek oraz kosmetyczek. Zwłaszcza, iż obejmuje ona pojęcie zachowania odpowiedniej higieny pracy, pozwalającej na dostarczanie jak najlepszych usług i dotyczy w szczególności ochrony zdrowia, poddawanych zabiegom klientek, jak i nas samych. Mowa tutaj o niczym innym, jak odpowiedniej dezynfekcji używanych do pracy narzędzi. Niezależnie od tego czy przeprowadzona zostanie specjalistyczna sterylizacja gazowa, czy w ruch pójdą przeznaczone do dezynfekcji specyfiki – czyste narzędzia to wymóg. Wymóg określony prawnie.

Dbając o dobro klientek

Praca stylistek paznokci oraz kosmetyczek, chociaż dla osób niezaznajomionych z tematem może wydawać się pozbawiona surowych procedur, objęta jest jednak pewnymi regulacjami prawnymi. Te, związane są głównie z zapewnieniem bezpieczeństwa na czas trwania przeprowadzanych zabiegów. Dotyczy to zarówno miejsca, jak i narzędzi jakimi wykonuje się swoją pracę. Od utrzymanego poziomu higieny – w salonie stacjonarnym lub w trakcie pracy „u klienta” – zależeć będzie nie tylko komfort osoby oddającej się w nasze ręce, ale również bezpieczeństwo. Dlatego właśnie, dezynfekcja oraz sterylizacja jest jednym z głównych elementów, o jakie musimy zadbać i jakich nie należy pod żadnym pozorem zaniedbywać.

Dezynfekcja – co i jak?

Wizyta u kosmetyczki Dezynfekcja jest niczym innym, jak procesem usuwania wszelkich bakterii, wirusów lub grzybów, mogących znajdować się na powierzchni używanych przez nas narzędzi, ale również na skórze. Przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego preparatów, dezynfekcja odbywa się na poziomie bezpiecznym, przy czym nie daje nam pewności, jeśli chodzi o całkowite usunięcie danego zagrożenia. Nie jest to zatem proces technologicznym – tak jak sterylizacja gazowa – odbywający się za pomocą specjalistycznych urządzeń i wyniszczających w pełni każde zagrożenie. Jako wstęp do przeprowadzanych zabiegów, dezynfekcję powinniśmy zacząć od wyczyszczenia narzędzi. Następnie, należy dokładnie umyć oraz osuszyć ręce, a dopiero później przejść do dezynfekcji ręki naszej klientki. Czysta skóra przy wykonywaniu zabiegów manicure lub pedicure, jest równie ważna, co czystość naszych przyrządów pracy – zwłaszcza, jeśli istnieje ryzyko przerwania ciągłości naskórka.

Dezynfekcja, to także dokładne oczyszczenie powierzchni pomieszczenia, w którym wykonywane są zabiegi. Wszelkie miejsca wokół umywalek, fotela zabiegowego oraz stolika, powinny być poddane dokładnemu odkażaniu. Co więcej, dezynfekcję powinniśmy wykonywać przed i po każdym z przeprowadzanych przez nas zabiegów.

Sterylizacja – gazowa, termiczna

Jak zostało to już wspomniane, sterylizacja gazowa lub też termiczna (w zależności od używanych urządzeń) jest procesem technologicznym, któremu poddawane są narzędzia oraz przyrządy wielokrotnego użytku. Jej celem jest wyjałowienie, czyli całkowite usunięcie z powierzchni przedmiotów, wszelkich wirusów, mikroorganizmów i innych. Sterylizacja należy również do jedynego sposobu, który wyniszcza wszystkie bakterie do zera – jest zatem najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się zagrożenia.

Sterylizacja gazowa, należy do jednej z wielu metod skutecznego wyjaławiania bakterii. W przeciwieństwie do sterylizacji termicznej – działającej na zasadzie zwalczania bakterii za pomocą bardzo gorącego, suchego powietrza – polega na użyciu specjalnych związków chemicznych. Cały proces odbywa się w specjalnych, szczelnych komorach. Sterylizacja gazowa jest nieco mniej popularna, niż wyjaławianie ciepłym powietrzem z racji kosztów urządzenia. Pomimo tego, jest jedną z bardziej popularnych wśród profesjonalnych firm, zajmujących się sterylizacją narzędzi oraz przedmiotów na zlecenie firm zewnętrznych.

Dezynfekcja w salonie

Sterylizacja gazowa w Twoim salonie

O ile dezynfekcja nie stanowi większego problemu, sterylizacja gazowa lub termiczna może okazać się problematyczna. Wszystko za sprawą urządzeń, które należy posiadać w celu ich przeprowadzenia. Nie musisz się jednak obawiać – zawsze możesz skorzystać z usług firm zajmujących się tym profesjonalnie, albo też zaopatrzyć się w autoklaw. Te niezwykłe urządzenie jest dostępne w miarę przystępnych cenach, a jego obsługa nie jest zbyt skomplikowana. Dlatego, jeśli pragniesz zagwarantować swoim klientkom możliwie jak najlepsze usługi, koniecznie zapoznaj się z obowiązującymi regulacjami prawnymi, a także z możliwościami obecnie dostępnych na rynku urządzeń do sterylizacji. Pamiętaj o tym, że bezpieczeństwo oraz zdrowie jest bezcenne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *