Jak przestać obgryzać paznokcie?

Obgryzanie paznokci jest problemem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest to nawyk, z którym walka jest ciężka i niejednokrotnie kończy się porażką. Jednak istotne jest, aby podejmować wszelkie próby oduczenia się obgryzania paznokci, ponieważ jest to czynność negatywnie wpływająca nie tylko na wygląd, ale i kondycję naszych paznokci. Sposobów na pozbycie się tego przykrego nawyku jest wiele, jednak nie ma takiego jednego, który sprawdzi się u każdego. Natomiast warto mieć świadomość możliwości i dobrze jest próbować, każdego ze sposobów, aż do uzyskania pożądanego efektu. Jedna z metod wykorzystuje lakiery żelowe. Więcej o niej i o innych trikach, które przybliżą Cię do zerwania z obgryzaniem paznokci przeczytasz poniżej.

Obgryzanie paznokci, jako przejaw zaburzeń psychicznych

lakiery żelowe, oliwka do paznokciObgryzanie paznokci jest tak powszechnym problemem, że każdy z nas albo sam cierpi z tego powodu, albo zna kogoś kto jest uzależniony od tej czynności. Jak każdy nawyk, taki i obgryzanie ma swoje podłoże w naszej psychice i właśnie przez to trudno jest sobie z nim poradzić. Istotne jest, aby znaleźć źródło przyczyn, które popychają nas do gryzienia paznokci. W psychologii notoryczne wykonywanie tej czynności jest traktowane, jako nerwica natręctw i nosi nazwę onychofagii. Takie zaburzenie obsesyjno-kompulsywne ma różne podłoże. Nie ma potwierdzonych naukowo przyczyn powstawania tego nawyku, jednak są pewne teorie, których znajomość może pomóc w jego niwelowaniu. W śród wielu czynników wpływających na obgryzanie paznokci wymienia się między innymi: zaburzenia osobowości, stres, brak kontroli nad emocjami, a nawet zaburzenia neurologiczne. Jednak często jest to po prostu skutek uboczny nudy czy głodu. Obgryzanie paznokci prowadzi do ogromnego nadwyrężenia kondycji płytki, jest to czynność niehigieniczna i przez społeczeństwo uważana za  odrażającą.

Lakiery żelowe vs obgryzanie paznokci

lakiery żelowe, oliwka do paznokciCzęsto wymienianym sposobem, który ma zniechęcać do gryzienia płytki jest malowanie paznokci. Jedni radzą, aby używać specjalnych lakierów, które wraz z obgryzaniem zostawiają w buzi nieprzyjemny posmak. Inni proponują, aby malować paznokcie na ciemne kolory lub tworzyć bogate stylizacje, które będą wywoływać wyrzuty sumienia związane ze zniszczeniem drogiego i/lub dopracowanego manicureu. Jednak w wielu przypadkach metoda ta nie sprawdza się, lub jest skuteczna na krótką chwilę. Jednak nadzieję przynoszą lakiery żelowe. Skuteczność ich działania w walce z nałogiem obgryzania wynika z tego, że są one o wiele bardziej wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia niż lakiery tradycyjne. Ponadto lakiery żelowe są twarde i prawidłowo wykonane ściśle przylegają do płytki. To sprawia, że są one praktycznie „nie do ruszenia”, a ich obgryzanie jest bardzo trudne.

Kilka innych trików w walce z obgryzaniem paznokci

lakiery żelowe, oliwka do paznokciZ nawykiem obgryzania paznokci koniecznie trzeba też walczyć od strony psychicznej. Jest to ważne szczególnie w przypadkach tych wieloletnich „obgryzaczy”, na których nie działają żadne inne środki. Postaraj się zidentyfikować sytuacje, w których Twoje dłonie wędrują w kierunku buzi. Przeanalizuj, czy ma to miejsce podczas oglądania emocjonujących filmów, wykonywania pracy lub może, kiedy zauważysz na zadartą skórkę czy nierówno zakończoną płytkę. Gdy będziesz już mieć świadomość tego, co prowokuje Twój nawyk łatwiej będzie Ci opanować się przed obgryzaniem paznokci. Pomocne wydaje się zajmowanie swoich dłoni czymkolwiek podczas bezczynnego siedzenia, lub trzymanie pod ręką jakichś chrupiących przekąsek, które w razie głodu możemy jeść zamiast własnych paznokci. Innym sposobem jest także nawilżanie płytki. Tu przyda się oliwka do paznokci. Sprawi ona, że paznokcie i skórki będą nawilżone, a więc nie będą się zadzierać, co nie będzie dodatkowo zachęcało do obgryzania. Dodatkowo wzmocni ona zniszczoną płytkę. lakiery żelowe, oliwka do paznokciZ nałogiem obgryzania paznokci należy walczyć w 100%, co oznacza, że nie można pozwalać sobie na żadne odstępstwa i „obgryzanie tylko jednego paznokcia” lub „obgryzanie tylko czasami”. Chociaż nie ma jednego, określonego i skutecznego sposobu na walkę z tym nałogiem, to jest jedna rzecz, bez której się nie obędziesz – silna wola!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *