Cel: zdrowe i zadbane paznokcie. 5 rad, jak to osiągnąć

Pielęgnacja i wygląd paznokci to temat, który interesuje spore grono kobiet na całym świecie. Jeśli są silne, zadbane i odpowiednio pomalowane, mogą poprawić nie tylko aspekt wizualny ale również samopoczucie i nastrój! Warto pamiętać o tym, że to bardzo istotna część naszego ciała. Paznokcie pełnią również inne funkcje, czasem bardzo specyficzne. Mowa tutaj o ich wyglądzie, który może sygnalizować problemy zdrowotne (nawet bardzo poważne). Jak więc dbać o tę ważną, lecz często pomijaną część naszego ciała? Czy na pewno wiesz, jak odpowiednio pielęgnować paznokcie, tak aby dłonie stały się Twoją wizytówką? Poznaj 5 najważniejszych i prostych wskazówek które pozwolą Ci to osiągnąć.

Rada pierwsza: unikaj nadmiernej wilgoci i dbaj o higienę

zadbane dłonie wilgoć

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że wilgoć i nagromadzony brud może spowodować poważne problemy z paznokciami? Dzieje się tak, ponieważ wilgotne środowisko jest idealnym miejscem, w którym rozwijać się mogą bakterie i grzyby. Brzmi strasznie, prawda? Aby temu zapobiec, staraj się unikać nadmiernego moczenia rąk w wodzie. Zawsze po kąpieli, dokładnie osuszaj dłonie, a kiedy sprzątasz, zakładaj odpowiednio dopasowane rękawiczki gumowe bądź lateksowe. Dzięki temu, zminimalizujesz ryzyko rozwinięcia się jakichkolwiek mikroorganizmów pod płytką paznokcia lub wokoło niego.

 

Rada druga: nawilżaj

zadbane paznokcie olejki

Wszyscy wiemy, jak ważne jest nawilżanie skóry twarzy, dekoltu czy stóp. Ale czy pamiętasz o nawilżaniu paznokci? Jest to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji dłoni. Dlaczego? Przede wszystkim, nawilżone paznokcie wyglądają na zdrowe i zadbane. Ponadto, bardzo ważne jest otoczenie samego paznokcia, czyli skórki. Jeśli są zbyt suche i „odstają”, dłonie mogą wyglądać nieestetycznie. Jeśli jesteś fanką/fanem naturalnej pielęgnacji, możesz zastosować tzw. olejowanie. Polega ono na smarowaniu różnymi olejkami płytki paznokcia obszaru wokół, 2 razy dziennie (np. rano i wieczorem). Drugą metodą jest maczanie dłoni w ciepłej mieszance wody i olejków. Do tego celu, możesz wybrać naturalne olejki do paznokci z apteki, bądź samodzielnie przygotować mieszankę (sprawdzi się do tego np. oliwa z oliwek, olejek różany, olej rycynowy). Jeśli nie lubisz tłustego filmu, zostawianego przez olejek, wybierz nawilżający krem do rąk, o naturalnym składzie i wmasuj go w macierz paznokcia i skórki.

Rada trzecia: regularnie skracaj

zadbane paznokcie pilczek

Czy wiesz, że wielomiesięczne zapuszczanie paznokci, może być dla nich szkodliwe? Poza tym, że zbyt długie paznokcie są niewygodne, to obecne trendy pokazują nam, że w modzie są paznokcie krótkie (lub wychodzące tuż za opuszek palców). Poza tym, regularne podcinanie paznokci je wzmacnia i sprawia, że rosną szybciej. Pamiętaj o prawidłowej technice obcinania, a właściwie piłowania paznokci. Najnowsze wytyczne mówią o tym, aby unikać narzędzi takich jak cążki czy nożyczki. Dlaczego? Narzędzia tego typu potrafią naruszyć strukturę paznokci, które w efekcie mogą stać się kruche i łamliwe. W tym przypadku, najlepszym wyjściem będzie wykorzystanie pilniczka papierowego i piłowanie płytki paznokcia w jednym kierunku (unikaj piłowania w dwie strony, to również im szkodzi!).

Rada czwarta: dobierz dietę

zadbane dłonie dieta

Dieta jest kolejnym ważnym elementem, wpływającym na kondycję naszych paznokci. Osoby, które mają problem z nadmierną ich łamliwością powinny jeść produkty bogate w proteiny, czyli warzywa o ciemnej i zielonej barwie, ryby, produkty mleczne czy chude mięso. Produkty tego typu, są źródłem białka, czyli budulca włosów oraz paznokci. Ponadto, świetnym źródłem białka są rożne zboża, otręby, zarodki pszenne, płatki owsiane, nasiona słonecznika czy siemię lniane. Nie można tutaj zapomnieć o witaminie A, która przyśpiesza cykl odnowy komórek, z których zbudowane są włosy i paznokcie. Produkty bogate w witaminę A to np. pomarańczowe, żółte,zielone i czerwone warzywa.

Rada piąta: zachowaj rozsądek

zadbane dłonie rozsądek

 

Pamiętaj, że Twoje paznokcie nigdy nie będą wyglądać estetycznie i zdrowo jeśli będziesz je obgryzać! To jeden z najgorszych nawyków, który wpływa nie tylko na wygląd paznokci i dłoni, ale również na ich stan zdrowia. Co przez to rozumiem? Obgryzając paznokcie, uszkadzasz ich macierz (czyli część znajdującą się pod skóra). Ponadto, obecność śliny sprawia, że ten obszar ten jest stale wilgotny, przez co staje się podatny na bakterie i grzyby.

 

Aby mieć zdrowe i zadbane paznokcie, warto jest się stosować do tych kilku prostych rad. Pamiętaj, że samo pomalowanie płytki nie sprawi, że staną się ona estetyczne. Kieruj się zasadą: najpierw zdrowie, potem wygląd. Jeśli masz problem z grzybicą, suchością skórek czy nierówną płytką, aby w pełni cieszyć się swoim manicure, najpierw pozbądź się problemów, aby potem, w pełni cieszyć się pięknymi dłońmi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *