Autoklaw – dlaczego jest niezbędny w gabinecie kosmetycznym?

Klientki salonów kosmetycznych bardzo często pytają o metodę sterylizacji akcesoriów i urządzeń, których używa kosmetyczka lub stylistka paznokci. Żadna z kobiet nie chce być narażona na kontakt z tkanką innych osób, ponieważ może to być niebezpieczne dla zdrowia. Najbezpieczniejszym urządzeniem sterylizującym jest autoklaw. Jak działa to urządzenie i jak wybrać odpowiedni model?

Czym jest sterylizacja?

Sterylizacja ma za zadanie wyjałowić urządzenia wielokrotnego użytku, takie jak metalowe akcesoria do paznokci czy innego rodzaju przyrządy. Po procesie sterylizacji powierzchnia wysterylizowanych przedmiotów jest pozbawiona mikroorganizmów: bakterii, grzybów, wirusów oraz ich form przetrwalnikowych, czyli tzw. sporów. W przypadku gabinetów kosmetycznych sterylizacja wynika z obowiązku prawnego, co dotyczy także salonów fryzjerskich i tatuażu.

Sterylizacja kiedyś i dziś

W ciągu kilku ostatnich lat można było zauważyć duże zmiany w zakresie sterylizacji. Kilka lat temu najpopularniejszym urządzeniem sterylizującym w salonach kosmetycznych był sterylizator kosmetyczny kulkowy. Sterylizacja opierała się na wykorzystaniu wysokiej temperatury. Urządzenie było kompaktowe, tanie, ale nieskuteczne. Narzędzia nie były sterylizowane w całości, a cały proces nie mógł być kontrolowany.

Innym rozwiązaniem był sterylizator kosmetyczny UV. Wadą tego urządzenia był fakt, że promienie ultrafioletowe rozchodziły się w sposób liniowy, co sprawiało, że akcesoria do paznokci i inne przyrządy nie były sterylizowane w całości.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest autoklaw kosmetyczny, który jest sterylizatorem ciśnieniowo-parowym.

Autoklaw – jak działa?

Działanie autoklawu kosmetycznego opiera się na wykorzystaniu pary wodnej o odpowiedniej temperaturze. Wilgotne ciepło eliminuje białka drobnoustrojów, a także niszczy spory, czyli przetrwalnikowe formy bakterii, wirusów oraz grzybów. Czas sterylizacji wynosi od 5 do 15 minut. Tyle czasu potrzebuje para wodna o temperaturze od 120 do 130 stopni Celsjusza o ciśnieniu 1-2 barów na pozbycie się wszystkich mikroorganizmów.

Destylarka do wody – dodatek do autoklawu

By autoklaw funkcjonował bez zarzutów, niezbędne jest uzupełnianie go wodą destylowaną. Możemy się zdecydować na zakup takiej wody w sklepie, jednak lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z urządzenia, jakim jest destylarka do wody. Destylarka do wody pozwala destylować wodę z kranu i w gabinetach kosmetycznych jest niezwykle przydatna, ponieważ większość urządzeń kosmetycznych wymaga użycia wody destylowanej.

Podsumowanie

Każdy profesjonalny gabinet kosmetyczny oraz salon stylizacji paznokci powinien być wyposażony w autoklaw kosmetyczny i destylarkę do wody. Te urządzenia sprawiają, że możemy świadczyć najwyższej jakości usługi, a nasze klientki nie muszą obawiać się o własne zdrowie. Wysoki poziom higieny pracy wpływa też pozytywnie na ilość klientów, dlatego nie możemy zapominać o tak ważnej kwestii, jaką jest sterylizacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *